Ekonomi

Yapay zeka liderliğindeki hisse senedi hedge fonları Ekim ayında insan hisse senedi toplayıcılarından daha iyi performans gösterdi

Goldman Sachs tarafından yayınlanan bir nota göre, bilgisayar destekli hedge fonlarının hisse senedi alım satım işlemleri Ekim ayında insan emsallerinden daha iyi performans gösterdi. Bilgisayar algoritmaları tarafından yönetilen bir strateji olan sistematik uzun/kısa hedge fonları, geçen ay %4,97 getiri elde etti. Karşılaştırıldığında, insan hisse senedi toplayıcıları tarafından yönetilen uzun/kısa fonlar %0,66 oranında kayıp yaşadı.

Sistematik fonların performansı büyük ölçüde varlık seçimine, oynaklığa ve birkaç başarılı sürece bağlanıyor. Öte yandan, çekirdek uzun/kısa fonların performansı, hisse senedi endekslerine maruz kalmaları nedeniyle zarar gördü. Ekim ayında MSCI dünya borsa endeksi %2,90 düştü.

Ekim ayına kadar olan yıllık performansa bakıldığında sistematik uzun/kısa hedge fonlar %15,06 artışla temel uzun/kısa fonların %3,14’lük kârını önemli ölçüde geride bıraktı.

Dünyanın en büyük hedge fon brokerlarından biri olan Goldman Sachs, değişen trendleri belirlemek için müşterilerini izliyor. Bankanın son analizi, çeşitli stratejilerdeki hedge fonlarının Ekim ayında satın aldıklarından daha fazla hisse satarak önceki iki ayda gözlemlenen eğilimi sürdürdüğünü gösteriyor.

Ekim ayında hedge fonları enerji, finans, tüketim malları ve bilgi teknolojisi de dahil olmak üzere çeşitli sektörlerdeki hisse senetlerindeki olası düşüşlere de yatırım yaptı. Bu trend, değişen yatırım ortamının ve teknolojinin yatırım kararlarını yönlendirmede artan rolünün altını çiziyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

golhisar-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu