Ekonomi

UNCTAD: Küresel ticaret toparlanıyor ancak görünüm zayıf

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD), Haziran ayı küresel ticaret güncelleme raporunu yayınladı.

2023 yılının ilk çeyreğinde ticaret büyümesinin hem mal hem de hizmet açısından olumlu olduğuna dikkat çekilen raporda, dünya mal ve hizmet ticaretinin iki çeyrek üst üste gerilemesinin ardından hem hacim hem de değer olarak toparlandığı belirtildi.

Mal ticaretinin yılın son çeyreğinde 2022’nin son çeyreğine göre yüzde 1,9 artarak yaklaşık 100 milyar dolar arttığı belirtilen raporda, küresel hizmet ticaretinin de yüzde 2,8 artarak yüzde 50 arttığı bildirildi. milyar dolar bir önceki çeyreğe göre.

Raporda, bu yılın ikinci çeyreğinde küresel ticaret büyümesinde yavaşlama beklendiği vurgulanırken, 2023’ün ikinci yarısında küresel ticarete ilişkin görünümün karamsar olduğu vurgulandı.

Küresel ticareti etkileyen gelişmelere de yer verilen raporda, artan hizmet talebi, yeşil dönüşümü destekleyen ticaret ve ulaşım maliyetleri olumlu faktörler olarak sıralanıyor.

Emtia fiyatları ve faiz oranları olumsuz faktörler olarak sıralandı

Raporda, Ukrayna’daki savaş ve jeopolitik gerilimler, zayıflayan küresel ekonomi, ticareti kısıtlayıcı önlemlerin potansiyel artışı, yavaşlayan sanayi üretimi, enflasyon, emtia fiyatları ve faiz oranları gibi faktörler de küresel ticarette olumsuz faktörler olarak yer aldı.

Mal ticareti büyümesinin son dört çeyrekte büyük ekonomiler arasında karışık bir seyir izlediğine dikkat çekilen raporda, Brezilya, Hindistan, ABD ve Avrupa Birliği’nin ithalat ve ihracatında, geçen yılın aynı dönemine göre önemli artışlar görüldü. Öte yandan, diğer büyük ekonomilerin ticari büyümesi, özellikle ihracat açısından, karışıktı. ve çoğunlukla olumsuz.

Gelişmekte olan ülkelerde büyüme yüzde 14’e ulaştı

2023’ün ilk çeyreğinde büyük ekonomiler için ticaret trendlerinin birden fazla durumda daha sakin ve negatif olduğuna değinilen raporda, Çin ve Hindistan’ın ihracatlarındaki önemli büyümenin dikkate değer istisnalar olduğu belirtildi.

Raporda, gelişmekte olan ülkelerin hem ithalatının hem de ihracatının yıllık bazda yüzde 6 arttığı belirtilirken, Doğu Asya ekonomileri hariç gelişmekte olan ülkeler için yıllık ticaret büyümesinin yaklaşık yüzde 14 olduğu belirtildi.

caldiranajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu