Haber

TBMM Başkanı Şentop, Türkmenistan ziyaretini değerlendirdi Açıklaması

TBMM Lideri Mustafa Şentop, günün kaidelerinde, ortak coğrafyada yaşanan gelişmelerin Türkiye ile Türkmenistan’ı daha yakın çalışmaya, birlikte hareket etmeye mecbur ettiğini söyledi.

Şentop iki gün süren Aşkabat temaslarının ardından açıklamalarda bulundu.

Ziyareti kapsamında Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhamedov’la bir ortaya geldiğini, Türkmenistan Ulusal Kurulu Meclis Genel Heyetine hitap ettiğini, Ulusal Kurul Halk Maslahatı Lideri Gurbanguli Berdimuhamedov’la baş başa görüştüğünü, heyetler ortası görüşme gerçekleştirdiklerini aktaran Şentop, parlamentolararası işbirliği protokolü imzaladıklarını söyledi.

Kendisine takdim edilen devlet nişanının Türkiye-Türkmenistan ortasındaki alakaların gelişimini gösteren somut bir evrak olduğunu tabir eden Şentop, iki ülkenin 30 yılda bağlarını güçlendirdiğine işaret etti.

Şentop, iki ülke ortasındaki karşılıklı ziyaretlerin giderek arttığını belirterek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aralık başında Türkmenistan’a geleceğini ve Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan tepesi yapılacağını bildirdi.

Türkmenistan Devlet Lideri Serdar Berdimuhamedov’un da yılın başında Türkiye’ye ziyaretinin kelam konusu olduğunu söz eden Şentop, bu üst seviye ziyaretlerin alakalara canlılık, hareket ve ivme kazandırdığını tabir etti.

Türkiye ve Türkmenistan meclislerinin de yakın işbirliği içinde olduklarını belirten Şentop, şunları kaydetti:

“Parlamenterlerimizin karşılıklı irtibatları, ilişkileri hem dostluk gruplarımızın hem ihtisas komisyonlarımızın karşılıklı ziyaretleri var hem de parlamento kapasitemizle ilgili tecrübe, bilgi paylaşımı söz konusu.”

Türkiye-Türkmenistan ilgilerinin yakın vakitte çok daha süratli bir halde gelişeceğine işaret eden Şentop, “Günümüz şartlarında, coğrafyamızda yaşanan gelişmeler bizi çok daha yakın çalışmaya, birlikte hareket etmeye icbar ediyor.” dedi.

Türkiye’de nisanda TÜRKPA toplantısının yapılacağı bilgisini de veren Şentop, Türkmenistan’ı da TÜRKPA üyesi olarak görmeyi istediklerini lisana getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu