Haber

Merkez Bankası Anketinde Enflasyon ve Dolar Beklentileri Yükseldi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Nisan ayı Piyasa Katılımcı Anketi sonuçlarına göre piyasalarda enflasyon ve dolarda artış beklentisi arttı. Piyasa katılımcıları ise enflasyonun 5 yıl sonra tek haneli rakamlara düşmesini bekliyor.

Merkez Bankası, piyasalardaki hareketliliği ölçmek amacıyla her ay düzenlediği “Piyasa Katılımcıları Anketi”nin sonuçlarını açıkladı. Buna göre finans, ekonomi ve reel sektörden katılımcılar enflasyonun ve dolardaki yükselişin devam etmesini bekliyor.

TCMB Piyasa Katılımcı Anketi: Nisan ayında cari yılsonu TÜFE beklentisi yüzde 37,77 oldu

Nisan ayında cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi yüzde 37,77 oldu. ‘Bir önceki anket döneminde katılımcıların cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi yüzde 37,72 idi.

12 aylık TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 31,63 iken bu anket döneminde yüzde 31,02 oldu. 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 17,91 ve yüzde 17,54 olarak gerçekleşti.

Bir önceki anket döneminde katılımcıların cari yıl sonu döviz kuru (USD/TL) beklentisi 22,91 TL iken bu anket döneminde 23,15 TL oldu.

12 ay sonrası kur beklentisi bir önceki anket döneminde 23,52 TL iken bu anket döneminde 24,08 TL oldu).

Katılımcıların 2023 yılı GSYİH büyüme beklentisi bir önceki anket döneminde ve bu anket döneminde yüzde 3,5 olarak gerçekleşti.

Bir önceki anket döneminde katılımcıların cari yıl sonu döviz kuru (USD/TL) beklentisi 22,91 TL iken bu anket döneminde 23,15 TL oldu. Toplu anket sonuçlarında 5 yıl sonra tek haneli enflasyon beklentisi dikkat çekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu