Haber

Karadağ’da erken genel seçim talebiyle gösteri düzenlendi

Karadağ’ın başkenti Podgorica’da toplanan binlerce kişi ülkede erken genel seçim düzenlenmesi talebinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic’in hükümet kurmadaki yetkilerinin kısıtlanmasına da karşı çıkan kalabalık, “varız” sloganıyla Karadağ Meclisi önünde toplandı.

Cumhurbaşkanı Djukanovic’in önderi olduğu Sosyalistlerin Demokratik Partisi (DPS) Medya Şefi Mirko Stanic, Karadağ’ın geleceğini korumak için toplandıklarını ifade ederek, erken seçim taleplerini yineledi.

Gösteriye, Djukanovic’i destekleyen parti yetkilileri ve sivil toplum kuruluşları da katıldı.

Karadağ’daki siyasi kriz

Karadağ’da Dritan Abazovic başbakanlığındaki hükümetin 20 Ağustos’ta güvenoyu alamaması üzerine başlayan yeni hükümet kurma süreci, siyasi krize dönüşmüştü.

Sırp Ortodoks Kilisesi Patriği Porfiriye ile ülkedeki Sırp Kilisesi’ne “resmi statü” kazandırmak ismine imzaladığı “temel anlaşma” ile tartışmalara neden olan Abazovic liderliğindeki hükümet, Karadağ Meclisinde yapılan oylama sonucu düşmüştü.

Ülkedeki Sırp yanlısı partiler, Cumhurbaşkanı Djukanovic’e yeni hükümeti kurmak için Lekic’in ismini iletirken Djukanovic, gerekli koşulları yerine getirmediği için hükümeti kurma misyonunu Lekic’e vermeyi reddetmişti.

Djukanovic, erken genel seçime gidilmesini talep etmiş, bunun 2023 başında olabileceğini duyurmuştu.

Karadağ Meclisi, daha sonra Sırp yanlısı partilerin oluşturduğu Demokratik Cephe (DF) ittifakınca teklif edilen, “cumhurbaşkanının hükümeti kurma görevini kimseye vermemesi halinde meclis çoğunluğunun desteğine sahip adayın görevi üstlenmesini” öngören yasal düzenlemeleri onaylamıştı.

Cumhurbaşkanının yetkilerini kısıtlayan bu yasal düzenlemeyle Djukanovic’in daha önce hükümeti kurma görevini vermeyi reddettiği Lekic’in başbakanlık vazifesine getirilmesinin önü açılırken, Djukanovic, “tartışmalı yasayı” Meclise geri yollamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu