Haber

ABD, Japonya ve Güney Kore’den Kuzey Kore’ye gözdağı

ABD Lideri Joe Biden, Japonya Başbakanı Fumio Kishida ve Güney Kore Devlet Lideri Yoon Suk Yeol ile gerçekleştirdiği görüşmelerin akabinde yaptığı açıklamada, Kuzey Kore’nin nükleer ve balistik füze denemelerine “birlikte” ve “koordineli” cevaplar verileceğini söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden, Kamboçya’nın başşehri Phnom Penh kentinde düzenlenen ASEAN tepesinde Güneydoğu Asya ülke önderleri ile temaslarını sürdürüyor. Tepenin oturum ortalarında Japonya Başbakanı Fumio Kishida ve Güney Kore Devlet Lideri Yoon Suk Yeol ile ikili görüşmeler gerçekleştiren Biden, Kuzey Kore’nin tehditkar nükleer ve balistik füze denemelerine “birlikte” ve “koordineli” şekilde yanıt verileceğinin altını çizdi. Biden ayrıca, Güney Kore’nin başşehri Seul’deki Cadılar Bayramı kutlamaları esnasında 150’den fazla kişinin hayatını kaybettiği olaya ait de Güney Kore Devlet Lideri Yoon Suk Yeol’e başsağlığı dileklerini iletti.

Ana gündem maddesi Kuzey Kore

Biden’ın Japonya ve Güney Kore önderleri ile yaptığı görüşmelerin ana gündem hususunu Kuzey Kore başkanı Kim Jong-un oluştururken, Rusya’nın Ukrayna’ya akınları ve Tayvan Boğazı’ndaki tansiyon de önderlerin masaya yatırdığı hususlar ortasında yer aldı. – PHNOM PENH

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu